Mistrovství světa v atletice 2019 – Nejvýznamnější atletická akce poprvé v Kataru

Světový šampionát v atletice se letos bude konat v katarském Dauhá, o jehož pořadatelství bylo rozhodnuto na kongresu IAAF v Monaku v listopadu 2014, kdy v hlasování předčil Barcelonu a Eugene. Hlavní část atletického mistrovství světa se pak uskuteční na Chalífově stadionu, jenž se pyšní kapacitou bezmála 50 tisíc diváků. Letošní edice MS s sebou přináší hnedle dvě zajímavé novinky – atleti se poprvé představí ve smíšené štafetě na 4×400 metrů a mužský desetiboj bude premiérově probíhat současně s ženským sedmibojem.

Mistrovství světa v atletice 2019 je naplánováno na nezvyklý podzimní termín na přelomu září a října, konkrétně mezi sebou budou ti nejlepší světoví atleti zápolit od 27. září do 6. října. Způsobeno je to tím, že během léta panuje v Kataru nesnesitelné vedro, tudíž by bylo v sázce zdraví závodníků. Nicméně i tak odstartují maraton a chodecké závody až ve 23:30 místního času, aby se předešlo kolapsům atletů!

Česká želízka v ohni

Z Londýna 2017 obhajují čeští sportovci celkem tři medaile, všechny přitom získali v oštěpu. Postarali se o ně Barbora Špotáková (zlato), Jakub Vadlejch (stříbro) a Petr Frydrych (bronz). Kdo si dělá zálusk na medailové umístění tentokráte?

Nikola Ogrodníková (oštěp, 1. října 20:20): Asi nejžhavější kandidátka na medaili, v letošní sezoně si vylepšila své maximum na 67 metrů a 40 centimetrů, což ji řadí na třetí místo letošních světových tabulek.

Zuzana Hejnová (400 metrů překážek, 4. října 20:30): Aktuálně čtvrtá žena letošních tabulek s výkonem 54.11s by velice ráda navázala na triumfy z let 2013 a 2015. Na bednu rozhodně má.

Jakub Vadlejch (oštěp6. října 18:55): Obhájce stříbrné medaile se letos relativně trápí, dosud nepřehodil 86 metrovou hranici. Oštěpařský závod na MS je však jedinečný a Vadlejch se umí na tyto velké akce skvěle připravit.

Náš tip: 1 stříbrná a 2 bronzové