Jak se prozatím vyvíjí biatlonová sezóna?

Östersund

Světový pohár začal sprintem ve Švédském Östersundu. Jeho vítězi se stali držitelé Velkého křišťálového glóbu z minulé sezóny – Johannes Thingnes  a Dorothea Wiererová, rázně tak vykročili za obhajobou. Výborně sezónu začala též Markéta Davidová, jež skončila na 3. místě. 

Druhý závod (vytrvalostní) byl naprosto v režii francouzských závodníků a závodnic. Mezi muži obsadili Francouzi všechna místa na stupních vítězů, přičemž z vítězství se radoval Martin Fourcade. Mezi ženami vyhrála Francouzska Justine Braisazová, třetí pak skončila její reprezentační kolegyně Julia Simonová. Mezi ně se dokázala vklínit pouze Yuliia Dzhimová (Ukr.). 

Hochfilzen

Zastávka SP v rakouském Hochfilzenu poznala v mužské kategorii pouze jednoho vítěze, byl jím fenomenální Johannes Thingnes , který opanoval jak sprint na 10 kilometrů, tak i následnou stíhačku. Ten se tedy po zásluze ujal i vedení v celkovém pořadí. 

V ženské kategorii se ve sprintu radovala z vítězství Dorothea Wiererová, jež tím zvýšila svůj náskok v čele bodování SP. Stíhačka se jí však vůbec nepovedla a vypadla mimo medailové pozice. Stíhací závod po zásluze vyhrála až z 8. místa startující Tiril Eckhoffová. Na stupních vítězů jí doplnily Hanna Öbergová a Ingrid Landmark Tandrevoldová.  

Le Grand-Bornand

Němec Benedikt Doll se stal trochu nečekaným vítězem sprintu konaného v rámci této třetí zastávky SP. Následná stíhačka a závod s hromadným startem však opět vše vrátili do zaběhlých kolejí, neboť v nich triumfoval nikdo jiný než Johannes Thingnes Bø. 

Pokud minulý podnik Světového poháru v Hochfilzenu s sebou přinesl jenom jednoho vítěze, tak ten ve francouzském Le Grand-Bornand zas poznal pouze jedinou vítězku. Tou byla eova reprezentační kolegyně Tiril Eckhoffová, jež ovládla všechny tři pořádané závody. České fanoušky nejvíce potěšila Markéta Davidová, která dojela ve sprintu na krásném 3. místě.  

Oberhof

Zatím poslední závody v letošní sezóně se odjely v německém Oberhofu. Zde mezi muži absentoval J. Boe, který si přál být u narození svého potomka, tudíž šance na vítězství se otevřela i ostatním. Vůbec nejlépe jí využil Martin Fourcade, jenž vystoupal na nejvyšší stupínek v obou dvou případech – ve sprintu i v závodě s hromadným startem. 

Marte Olsbu Røiselandová a Kaisa Mäkäräinenová, to jsou jména vítězek z Oberhofu. Obzvláště zajímavý byl „masák“, který si na závodnice přichystal opravdu nevlídné počasí a silné poryvy větru. Žádná z biatlonistek neodstřílela čistě a pouze tři udělaly méně než 4 chyby na střelnici.  

Největší překvapení dosavadního průběhu sezóny

22letý mladíček Johannes Dale určitě nebyl před startem letošní sezóny pasován do role jednoho z největších favoritů, neboť měl naprosté minimum zkušeností se závody na té nejvyšší úrovni. Přesvědčuje nás však o přesném opaku, je s ním rozhodně třeba počítat! Pět individuálních umístění v elitní desítce a tři triumfy s norskou štafetou toho budiž důkazem.  

Největší zklamání dosavadního průběhu sezóny

Lisa Vittozziová, druhá žena loňského pořadí Světového poháru. Letos však zůstává daleko za očekáváním, umístění na stupních vítězů jsou jí prozatím na míle vzdálené. Nejlepším výsledkem je 9. místo, do TOP 10 nahlédla zatím pouze dvakrát. Hrůzostrašně působí především 70. místo ze sprintu z Östersundu, kde navíc udělala 5 střeleckých chyb.  

Průběžné pořadí muži:

 1. Fourcade (Francie) – 387 
 2. J. Boe (Norsko) – 374 
 3. Desthieux (Francie) – 352 
 4. T. Boe (Norsko) – 342 
 5. Loginov (Rusko) – 329 
 6. Fillon Maillet (Francie) – 328 
 7. Jacquelin (Francie) – 313
 8. Bjöntegaard (Norsko) – 280 
 1. Krčmář (ČR) – 145, 27. Moravec (ČR) – 92

Průběžné pořadí ženy:

 1. Wiererová (Itálie) – 390 
 2. Eckhoffová (Norsko) – 381 
 3. Tandrevoldová (Norsko) – 305 
 4. Simonová (Francie) – 285
 5. Herrmannová (Německo) – 273 
 6. Braisazová (Francie) – 261 
 7. Mäkäräinenová (Finsko) – 247 
 8. Röiselandová (Norsko) – 244 
 1. Davidová (ČR) – 227, 24. Kristejn Puskarčíková (ČR) – 133, 29. Charvátová (ČR) – 118 

Vstupenky a zájezdy na Biatlon

SP v biatlonu - Oslo Holmenkollen 2023 na 4 noci

Cena za osobu: 18540 Kč
Termín: 16.03.2023 - 20.03.2023

Zobrazit více