F1 2019 – Shrnutí letošní formulové sezóny

Letošní ročník formule 1 právě vrcholí posledním závodem v Abú Dhabí. Už před jeho odjetím je však jasné, že pošesté v řadě v Poháru konstruktérů zvítězí německý Mercedes, přičemž z jezdeckého prvenství se bude stejně jako v předcházejících dvou letech radovat Lewis Hamilton, jezdící v barvách této stáje.

Tento Brit však rozhodně není jediným letošním hrdinou, na následujících řádcích si představíme i jméno dalšího pilota, který letos nadmíru zazářil. Opomenout však rozhodně nesmíme ani na největší zklamání letošní sezóny či na ten nejnapínavější závod, který byl v sezóně 2019 k vidění. Abychom vás trochu navnadili do dalšího ročníku F1, přineseme vám i informace o tom, co se chystá nového. Přejeme příjemné počtení.

Největší překvapení – Pierre Gasly

Teprve 23letý Francouz ukázal svůj obrovský potenciál. Do kolotoče závodů F1 se poprvé dostal koncem sezóny 2017, vloni pak v konečném pořadí obsadil až 15. místo. Obě předchozí sezóny strávil v barvách stáje Toro Rosso, kde začínal i tu letošní. Výbornými výsledky, mezi něž se řadilo kupříkladu 4. místo z britské VC či 5. místo z Monaka, si však vysloužil povýšení do Red Bullu. Ve svém novém angažmá se už stihl poprvé podívat i na stupně vítězů (2. místo ve VC Brazílie)!

Největší zklamání – Nico Hülkenberg

Stálice mezi piloty F1, která však stále čeká na své první pódiové umístění – to je Nico Hülkenberg. V loňské sezóně v konečném pořadí nicméně obsadil 7. pozici, což mu před letošním ročníkem dávalo velké naděje, že by mohl atakovat pódiová umístění. Realita bohužel byla zcela odlišná, polovinu závodů totiž Nico dokončil mimo bodované pozice. Konečné 13. místo je tedy velkým propadákem.

Nejzajímavější závod roku – VC Německa

Kvalifikaci vyhrál HamiltonVettel startoval z posledního místa (nakonec však dojel druhý!). Závod byl v jeho první polovině silně poznamenán deštěm. Nepřízeň počasí měla za následek, že cíl vidělo pouze 13 jezdců. Do cíle se nedostal třeba Charles Leclerc či Valtteri Bottas. Kolizi prodělal i Lewis Hamilton, který musel kvůli ní do boxů, zásluhou čehož dojel až 9. Mezi další památné okamžiky GP Německa 2019 se řadí perfektní start Kimiho Räikkönena nebo konečné senzační 3. místo Daniila Kvyata (Toro Rosso).

Na co se můžeme těšit v příští sezóně?

1) Nové zajímavé lokace

Příští ročník kalendáře F1 se rozroste o dva nové závody. Vůbec poprvé zavítají nejlepší piloti světa do Vietnamu, velkolepý návrat pak zažije Grand Prix Nizozemska, která se vrací po více než 30 letech. Z kalendáře naopak vypadne VC Německa.

2) Změny ve složení týmů

Změn se dočká i startovní pole. Mezi jezdci prozatím došlo ke dvoum zásadním obměnám – Nica Hülkenberga nahradí v Renaultu Esteban Ocon, Roberta Kubicu ve Williamsu pak kanadský nováček Nicholas Latifi. Dojde i k jedné drobné změně názvu stáje, Toro Rosso se bude nově jmenovat Alpha Tauri.