Velká cena Vietnamu F1 – Atraktivní novinka v kalendáři Formule 1

Formule 1 má na příští sezónu nachystánu jednu velkou novinku – bude jí vietnamská Velká cena, která se historicky poprvé v této asijské zemi uskuteční 5. dubna 2020. Vietnam se tak stane již třiatřicátým státem, do něhož zavítá některý ze závodů tohoto nejprestižnějšího automobilového seriálu.  

A nutno konstatovat, že se jedná o jednu z nejexotičtějších lokací, neboť konání motoristických závodů v této východoasijské zemi rozhodně není něčím obvyklým. Premiéra GP Vietnamu tak s sebou jistě přinese spoustu neprobádaného a zajímavého.  

Okruh VC Vietnamu

Dějištěm Grand Prix Vietnamu bude hlavní město Hanoj, v jehož ulicích bude zbudován provizorní městský okruh (Hanoi Street Circuit). Se svou délkou 5 607 metrů nebude nikterak vybočovat ze zaběhlých standardů, nicméně svým atypickým tvarem připomínajícím trojcípou hvězdu se fanouškům F1 zajisté vryje do paměti 

Na trati vietnamského závodního okruhu bude na piloty čekat celkem 21 zatáček, přičemž valná většina z nich bude pouze mírných. Jezdit se tu tedy bude opravdu rychle, součástí trati bude navíc i jeden a půl kilometru dlouhá rovinka, jedna z nejdelších v celém kalendáři F1.   

Dokáže se vietnamská GP udržet v seriálu F1?

Otázkou však zůstává, jestli se podaří vietnamské Velké ceně natolik zaujmout, aby se dokázala udržet v kalendáři Formule 1 i v dlouhodobém horizontu. Díky atraktivní trati a nadšení místních organizátorů by se jí to podařit mohlo.  

Snaha vedení F1, potažmo jejího bývalého šéfa Bernieho Ecclestona přesunout velké množství závodů na zajímavý východoasijský trh je nicméně opravdu citelná. Za posledních 20 let se tak začalo krom Vietnamu jezdit i v Malajsii, Číně, Singapuru, Jižní Koreji a Indii. Tři prvně jmenované GP byly/jsou úspěšné, naopak podniky v Indii a Koreji skončily fiaskem – formulové závody tam zavítaly pouze třikrát, respektive čtyřikrát.