Turnaj mistrů – Takový bude letos

Tradiční Turnaj mistrů ukončuje tenisový rok. Odehrává se vždy na konci listopadu a uzavírá sezónu těch nejlepších hráčů. Prestižní turnaj, který patří mimo grandslamy mezi největší podniky, slibuje napínavé a zajímavé zápasy nejlepších hráčů. Na víc se hraje turnaj mistrů trochu jinak než ostatní turnaje, o to více se vyplatí se na něj kouknout.

Jak funguje turnaj mistrů?

Turnaj mistrů se odlišuje od obyčejných turnajů tím, že tu neexistuje obvyklý pavouk, ve kterém postoupí do dalšího kola pouze ten hráč, který vyhrál. Turnaj mistrů funguje podobně jako například fotbalová mistrovství.

První kola se hrají v modu „round robin“. To znamená, dvě skupiny po čtyřech hráčích, hraje se každý proti každému. Nejlepší dva ze skupiny se dostanou do semifinále, vítězi semifinálních zápasů si o den později zahrají o pohár.

Hráče na turnaji mistrů se vždy rozhodnou podle výsledků aktuálního tenisového roku: nejlepších osm se kvalifikují do turnaje. Zvláštní pravidlo platí pro vítěze grandslamu. Pokud se na konci roku neobjeví v top osmičce, pak je díky titulu na grandslamu kvalifikován pro turnaj mistrů, i když se nedostane do top osmičky.

Ta samá pravidla platí i pro debl.

Kdo bude hrát?

Prozatím víme jistě, že se v O2 aréně v Londýně představí letošní vítěz Australian Open Novak Djokovic a vítěz French Open Rafael Nadal. Podle bodů to vypadá nejlépe pro Rogera Federera, Dominica Thiema a Stefanosa Tsitsipasa – on je i kvalifikovaný pro turnaj mistrů juniorů, ale přednost se dává vždy Londýnskému turnaji.

I pro Daniila Medvedeva z Ruska to prozatím nevypadá špatně, figuruje na 6. pozici žebříčku. Těsně za ním: Kei Nishikori, Alexander Zverev a Fabio Fognini. Bodový rozestup mezi těmi čtyřmi hráči je méně než 200.

Další hráči, kteří mají šanci na účast jsou většinou zcela nové obličeje, které si nikdy mezi nejlepší osmičku nedostali: Felix Auger-Aliassime, Gäel Monfils, Roberto Bautista Agut, Matteo Berrettini a jako poslední v pětici pronásledovatelů Stan Wawrinka.

Kdo ale opravdu bude hrát nejlépe obsazený turnaj, kdo zvítězí, a jestli se tam rozhodne, kdo vstoupí do dalšího roku jako světová jednička, to se dozvíme od 10. po 17. listopadu.